Elsősorban az irodalom iránt érdeklődöm és gyakran megfordulok különféle chat szobákban is, ahol könyvekről, színdarabokról beszélgetek hasonló érdeklődésű emberekkel.

A minap összeakadtam egy olyan hölggyel, aki megemlítette, hogy numizmatikai érdeklődése is van. Vissza is kérdeztem, hogy pontosan mit is ért ez alatt. Ő elmondta, hogy gyerekkora óta gyűjti a régi pénzeket, bankjegyeket. Persze, azt gyorsan leszögezte, hogy nem milliomos, és olyan darabjai vannak, amik nem ritkaságok, de ő mégis nagyon szereti nézegetni, kézbe fogni ezeket, hiszen a történelem lenyomatai. Emellett azt is izgalmasnak tartja, ha abba belegondol, hogy hány kézen mentek keresztül ezek a fizetőeszközök, és mennyi ember sorsát befolyásolták.

Mivel én egy meglehetősen a földön két lábbal álló, anyagias ember vagyok, nem bírtam ki, hogy ne kérdezzek rá arra, hogy honnan olyan biztos abban, hogy nem annyira értékesek ezek a pénzek. Azt mondta, hogy ezt az információt az interneten kutatva következtette ki, de tervezi, hogy felkeres velük egy igazi szakértőt is, mégpedig a Procopius Numizmatikát. Azt is megosztotta velem, hogy a numizmatikai vállalkozást az interneten, a regipenzfelvasarlas.hu weboldalon találta meg.

A Procopius Numizmatika régi pénz felvásárlással, eladással, valamint értékbecsléssel is foglalkozik. Chat partnerem annyira lelkesen beszélt róluk, hogy én is kíváncsi lettem, és  megtekintettem a regipenzfelvasarlas.hu weboldalt.

Itt nagyon érdekes olvasnivalókat találtam magáról a numizmatika, mint segédtudomány történetéről, a pénzérmék létrejöttéről, magáról a pénzgyűjtés kialakulásáról.

Igazán elcsodálkoztam azon, hogy már a középkorban és létezett a pénzgyűjtés hobbija, bár akkor még csak az igazán kiváltságosak tudták ezt megengedni maguknak, mint például a Napkirály, vagy éppen Bonifác pápa.

De ha igazán a régmúltra akarunk visszatekinteni, akkor Julius Ceasar-t is említhetnénk, hisz ő uralkodása kezdetéig érméken dokumentálta a császári és királyi arcképeket és azokat időrendbe is állította. 

Megállapíthatjuk tehát, hogy numizmatikai érdeklődési körű emberek mindig is voltak, vannak és valószínűleg lesznek is.

Érdemes arról is tudni, hogy a régi pénzek gyűjtése még tovább is specializálódhat, és itt nemcsak egy kifejezett adott korszak vagy adott pénznem gyűjtésére gondolhatunk, hanem igazi numizmatikai különlegességekre, ínyencségekre, mint például a nyomdai vagy a verde hibás pénzekre.

Emellett vannak, akik a váltókat, vagy úgynevezett „szükségpénzeket” gyűjtik, de akadnak olyanok is, akik kifejezetten a hamisítványokra utaznak.

Ezek a speciális gyűjtők egy igazán komoly szaktudás igénylő ágat képviselnek. Hobbijuk igazi savát, borsát, izgalmát az adja, hogy az ilyen és ehhez hasonló specifikumos darabokba  senki sem tudhatja, hogy hol és mikor futhat bele.

Egy igazán különleges darab felbukkanása például a Procopius Numizmatikánál is előfordulhat.

Ha valaki gyűjtő, vagy éppenséggel eladni akar, bátran fordulhat a Procopius Numizmatikához – az info@procopius.hu kontektom keresztül tanácsot adnak és kérdésekre is válaszolnak. Értékbecslést telefonon persze nem folytatnak – ahhoz a Budapest VI. kerületi boltjukat kell felkeresnünk.